پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف عبدالله قشنگی

فریز کاهش خشونت‌ها خواهد شکست ؟

۰۴ جدی ۱۳۹۹

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید که هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان آماده‌ی برگزاری دور دوم مذاکرات با گروه طالبان است.

روزنامه سیاه و سفید:

ناجیه انوری، سخن‌گوی وزارت دولت در امور صلح امروز (چهارشنبه، ۳ جدی) در یک کلیپ ویدیویی گفته است که هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت مشوره‌هایی دریافت کرده و هنوز هم مشوره‌ها جریان دارد.

به گفته‌ی خانم انوری، این درک وجود دارد که مذاکرات یک روند پیچیده است، اما اجماع تمام مردم افغانستان به‌شمول سیاسیون و رهبری دولت وجود دارد که جنگ جاری در کشور هرچه زودتر خاتمه یابد.

مذاکرات صلح افغانستان در ۲۲ سنبله‌ی سال جاری در حضور نمایندگان شماری از کشورهای منطقه و جهان در شهر دوحه، پایتخت قطر افتتاح شد.

بیش از دو ماه زمان گرفت تا هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان روی طرزالعمل مذاکرات به توافق برسند. در واپسین روزهای دور اول مذاکرات صلح،‌ دو طرف به‌گونه‌ی شفاهی آجنداهای موردنظرشان را باهم شریک کرده‌اند.

به‌منظور بحث و مشورت روی آجندا، مذاکرات صلح با توافق دو طرف در ۲۲ قوس برای مدت سه هفته متوقف شد. قرار است دور بعدی مذاکرات در ۱۶ جدی دوباره از سر گرفته شود.