پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

مارشال

مارشال دوستم: به غنی سلام برسانید

۲۵ سرطان ۱۳۹۹

بلندترین رتبه‌ی نظامی در افغانستان (مارشال) به گونه‌ی رسمی، به عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، تفویض شد.

روزنامه سیاه وسفید:

در مراسم ویژه‌ای که روز چهارشنبه (۲۵ سرطان)، به همین مناسبت در شهر شبرغان ولایت جوزجان برگزار شده بود، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، معاونان این شورا و شمار دیگری از چهره‌های سیاسی، شرکت کرده بودند.

فرمان رییس‌جمهور غنی برای اعطای رتبه‌ی مارشالی به آقای دوستم، توسط محمدشاکر کارگر، رییس دفتر ریاست‌جمهوری، به خوانش گرفته شد. بر اساس این فرمان، رتبه‌ی مارشالی، به پاس خدمات آقای دوستم در راستای حل بُن‌بست‌های سیاسی و تأمین ثبات سیاسی در افغانستان، اعطا شده است.

مارشال عبدالرشید دوستم، در این مراسم، طی سخنانی تأکید کرد که اگر رییس‌جمهور غنی و جامعه‌ی جهانی به او اعتماد کرده و رهبری جنگ را برایش بدهند، در جریان شش ماه، گروه طالبان را شکست خواهد داد.

او، هم‌چنان گفت که در حال حاضر، افغانستان در مرحله‌ی حساسی قرار داد و اگر جناح‌های سیاسی با هم متحد نشوند، گروه طالبان پیروز خواهد شد.

عبدالرشید دوستم، سومین فرد نظامی در افغانستان است که به رتبه‌ی مارشالی رسیده است. پیش از این، رتبه‌ی مارشالی در طول تاریخ سیاسی‌ ـ‌ نظامی افغانستان، دو بار به نظامیان اختصاص داده شده ‌است.

بار اول در زمان خاندان شاهی محمدزایی، شاه‌ولی خان به دلیل گرفتن کنترل کابل از نیروهای حبیب‌الله کلکانی، به رتبه‌ی مارشالی رسید. برای دومین بار نیز، محمد‌قسیم فهیم، به رتبه‌ی مارشالی دست یافته بود.

از سویی هم، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در این مراسم تأکید کرد، هر کسی که فکر می‌کند با جنگ بر سرنوشت مردم حاکم می‎شود، به بیراهه رفته است.

آقای عبدالله، گفت که از یک طرف تلاش‌ها برای رسیدن به صلح ادامه دارد، اما از سویی دیگر، میزان خشونت‌ها افزایش یافته است. به گفته‌ی او، به زودی پروسه‌ی تبادله‌ی زندانیان تکمیل خواهد شد و گروه طالبان، هیچ بهانه‌ای برای ادامه‌ی جنگ نخواهد داشت.

این در حالی است که قرار است پس از تبادله‌ی پنج هزار زندانی طالب با یک هزار زندانی دولتی، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.