پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

مجاهد

مجاهد: در بلخاب هیچ تلفات ملکی نداریم

۰۷ سرطان ۱۴۰۱

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گو و معین نشراتی وزارت اطلاعات وفرهنگ به ادعاها درباره‌ی کشتار غیرنظامیان در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل با نشر توییتی واکنش نشان داده و گفته است که در این ولسوالی هیچ تلفات و زیان ملکی وجود ندارد.

مجاهد همچنان گزارش عفو بین‌الملل درباره‌ی کشتار غیرنظامیان در بلخاب را بی‌اساس خوانده است.

سازمان عفو بین‌الملل گفته است که از گزارش‌ها درباره‌ی اعدام‌ها و آسیب‌رساندن به غیرنظامیان در ولسوالی بلخاب به شدت نگران است.

سخن‌گوی طالبان گفته است که او نمی‌داند عفو بین‌الملل روی کدام اسناد موثق چنین ادعا دارد. مجاهد گفته است که این سازمان معلومات درست از ساحه نگرفته است. این در حالی است که گفته می‌شود طالبان شبکه‌های مخابراتی را در بلخاب قطع کرده‌اند.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل برای حقوق بشر در افغانستان هم در توییتی نوشته است که گزارش‌های نگران‌کننده از قتل‌های غیرقانونی، آوارگی، تخریب اموال و سایر موارد نقض حقوق بشر در ولسوالی بلخاب وجود دارد.

او گفته است که تأیید این گزارش‌ها به دلیل نبود اطلاعات، قطع اینترنت و عدم دسترسی رسانه‌ها، با مشکل مواجه است.

طی پنج روز درگیری طالبان و نیروهای مولوی مهدی، فرمانده هزاره‌تبار این گروه در بلخاب گزارش‌های گسترده از کشتار غیرنظامیان منتشر شده است.

اما با قطع شبکه‌های مخابراتی، دسترسی به اطلاعات موثق در بلخاب دشوار شده است.

پیشتر منابع محلی در ولسوالی بلخاب خبر داده بودند که نیروهای طالبان هفت غیرنظامی به‌شمول پنج کارگر و دو چوپان را در منطقه‌ی «جه میرک» این ولسوالی تیرباران کرده‌اند. همچنین از سربریده‌شدن یک پیرمرد نیز در سرپل گزارش شده است.

حمله‌ی به ولسوالی بلخاب ولایت سرپل منجر به آوارگی صدها خانواده شده است. بخشی از این خانواده‌ها به یکه‌ولنگ بامیان پناه برده‌اند.