پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف محب

محب خواستار تحریم بین‌المللی طالبان شد

۰۳ قوس ۱۳۹۹

دولت افغانستان بار دیگر از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته تا بر گروه طالبان تحریم‌های جدی وضع کند.

روزنامه سیاه و سفید:

 دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی کشور با نشر خبرنامه‌ای گفته که حمدالله محب مشارو امنیت ملی جمهوری اسلامی افغانستان در رابطه به تحریم‌ها بر گروه طالبان از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد با تیم نظارت (مانیتورنگ) سازمان یاد شده از طریق ویدیو کنفرانس بحث مشورتی نمود.

در خبرنامه آمده که در این کنفرانس مشورتی همچنان در رابطه به شبکه القاعده و داعش نیز بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت.

دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی کشور، جزییات بیشتری در این زمینه نداده است.

این در حالی است که محمداشرف غنی رئیس جمهور کشور نیز شام روز جمعه (30 عقرب) در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که در خصوص پروسه صلح افغانستان از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شده بود، بر وضع تحریم‌ها بر طالبان تاکید کرد.

آقای غنی با اشاره به رهایی هزاران زندانی طالبان از زندان‌های افغانستان گفت که اولویت عمدۀ ما صلح است. وی از شورای امنیت ملل متحد تقاضا نمود که یکبار خواست خویش را برای یک آتش بس در افغانستان ابراز کند، تا شرایط برای آمادگی بهتر در راستای مبارزه موثر با موج دوم ویروس کرونا فراهم گردد.

وی همچنان تاکید کرد تطبیق تعزیرات منحیث یک ابزار برای موفقیت در مذاکرات با طالبان مهم است و این تعزیرات تنها زمانی می تواند موثر واقع شود که هر تغییر در میکانیزیم جاری صلح مبتنی بر پیشرفت ملموس در پروسه صلح باشد.

رئیس جمهور گفت که شورای امنیت ملل متحد باید تروریزم را منحیث یک ایکوسیستم بپذیرد، نه یک سلسلۀ سازمان های منزوی و ما در راستای مبارزه با تروریزم به یک استراتیژی نیاز داریم که شورای امنیت ملل متحد از آن حمایت کند.

این در حالی است که مذاکرات صلح میان نمایندگان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان از دو ماه بدین سو در دوحه قطر آغاز شده است و قرار بود که با آغاز این مذاکرات خشونت‌ها در افغانستان کاهش یابد اما گروه طالبان بر خلاف تعهدشان با امریکا، حملات شان را در نقاط مختلف کشور افزایش داده‌اند. در نتیجه این حملات طالبان صدها غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.