پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف محققی

محقق: با جنگ‌سالار خواندن مجاهدین، جهاد را تحقیر نکیند

۰۸ دلو ۱۳۹۸

حاجی محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه کشور می‌گوید که در افغانستان پس از طالبان، دادن لقب جنگ‌سالار به مجاهدین تحقیر و ظلم به ملت افغانستان است.

آقای محقق که امروز (سه‌شنبه، ۸ دلو) در مراسمی در پروان صحبت می‌کرد، گفت: «در عین حالی که دوره‌ی جدید ۲۰ سال گذشته دوره‌ی دموکراسی، آزادی بیان و احترام‌گذاشتن به حقوق بشر بود، اما یک نقیصه‌ی کافی هم داشت که علیه مجاهدین هجوم‌های بسیار سنگینی شد؛ دادن لقب جنگ‌سالار برای مجاهدین یک ظلم و تحقیر بود که به حق ملت افغانستان کردند.»

محقق لقب جنگ‌سالار را «لکه‌ی ننگ» برای مجاهدین خوانده، افزود که هنوز هم در کشور کسانی هستند که این شعار را علیه مجاهدین سر می‌دهند و باید به‌جای دادن لقب جنگ‌سالاران به مجاهدین، جهاد افتخار مردم افغانستان خوانده شود.

معاون دوم ریاست اجراییه‌ی کشور تأکید کرد که افغانستان هر چه را از دست بدهد، نباید ارزش جهاد را از دست بدهد.

او همچنان از مسئولان حکومتی خواست که به این ارزش‌های مردم افغانستان احترام بگذارند.

آقای محقق از کشورهای خارجی نیز خواست که به جهاد مردم افغانستان احترام بگذارند و هر کسی که با افغانستان تعامل می‌کند، باید عزت و غروم مردم افغانستان را درنظر بگیرد.

از سویی هم، آقای محقق در بخشی از صحبت‌هایش ۲۰ سال گذشته را در تحکیم وحدت ملی مهم خوانده، گفت که مردم افغانستان باید این اتحاد را همچنان حفظ کند.

او افزود: «امروز نباید کسی پیدا شود و کارت را بگیرد و برش کند همگی را… هرکسی از سطح مملکت تا پایین که این کار را می‌کند، او در حقیقت اشتباه تاریخی کسانی که افغانستان را تکه و پارچه کردند، را تکرار می‌کند.»