پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

مسئولین حوزه پنجم شهر کابل دروازه یک مسجد شیعیان را پلمپ کردند

۱۳ حمل ۱۴۰۱

باشندگان ساحه افشار قدیم در کابل می‌گویند که مقام‌های طالبان در حوزه پنجم امنیتی شهر کابل یک مسجد آن‌ها را مسدود کرده اند. طالبان تاهنوز در مورد دلیل این اقدام چیزی نگفته اند.

    

دروازه مسجد «امام موسی بن جعفر» در ساحه افشار قدیم شهر کابل مهر و لاک شده و روی آن نوشته شده است که «این مسجد بر اساس هدایت آمر کشف حوزه پنجم مسدود شده است.»

محمد حسن، ملا امام این مسجد به دویچه وله گفت که روز گذشته طالبان بدون حکم محکمه در ساحه حضور پیدا کردند و مسجد نامبرده را به زور و خشونت مسدود کردند.

او گفت: «ما روز گذشته شاهد بودیم که آمر کشف حوزه پنجم طالبان با نیروهای مسلح خود به محل ما آمد، با زور مسجد را مسدود کرد و گفت که من فقط امر دارم که این مسجد را بسته کنم و بسته کرد.»

این عالم دین علاوه کرد که مردم محل به رسم اعتراض نماز جمعه را امروز در عقب این مسجد روی زمین برگزار کردند و خواهان باز شدن مسجد خود شدند.

بر روی دروازه این مسجد نوشته شده که این مسجد به دستور آمر کشف حوزه پنجم مسدود شده است

ملا محمد حسن گفت که این اقدام طالبان نگران کننده است و نشان می‌دهد که طالبان حتی به مسجد دیگران نیز احترام ندارند.

 

دلیل چیست؟

طالبان در مورد مسدود کردن این مسجد توضیح نداده اند و تلاش‌های دویچه وله برای گرفتن نظر قوماندانی امنیه طالبان در کابل نیز نتیجه نداد.

حاجی سخی، یکی از باشندگان این ناحیه گفت که زمین این مسجد قبلاً مورد دعوی حقوقی قرار داشت اما به نفع باشندگان محل فیصله شده بود. او گفت که چنین بار محکمه فیصله کرده است که زمین این مسجد مربوط محلی است که هزاره‌ها سکونت دارند.

با توجه به برخورد گذشته طالبان با پیروان مذهب شیعه در افغانستان، چنین اقداماتی به ترس آن‌ها در مورد اقدام‌های احتمالی طالبان می‌افزاید، هرچند طالبان اطمینان داده اند که حقوق همه اقشار محفوظ است و از مساجد شیعیان محافظت می‌کنند. 

این باشنده محل گفت: «من از این نگرانم که اگر امروز مسجد ما را مسدود کرده اند، فردا دیگر نمی‌خواهند ما نماز بخوانیم. طالبان در تلاش حذف اقلیت‌های مذهبی هستند.»