پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

لاوروف

مسکو به رسمیت ساختن کابل را مشروط کرد ـ دولت فراگیر تشکیل دهید

۰۷ ثور ۱۴۰۱

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه‌ی روسیه در تازه‌ترین مورد از اظهارات خویش در باره‌ی افغانستان می‌گوید که: «اگر حکومت طالبان یک دولت واقعاً فراگیر در افغانستان تشکیل دهند، مسکو دوست دارد به سوی رسمیت شناختن کامل طالبان حرکت کند.»

 خبرگزاری روسی تاس گزارش می‌دهد که آقای لاوروف این اظهارات را  در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از گفت‌وگو با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در مسکو مطرح کرده است.

او گفته است: «ما می‌خواهیم برای به رسمیت‌شناختن کامل دیپلماتیک مقامات جدید در افغانستان کار کنیم. با این درک که آنها به عهد خود عمل خواهند کرد و یک حکومت فراگیر را نه تنها از منظر قومی، [بلکه از نظر] اعتقادی تشکیل دهند.»

لاوروف افزوده است که در حال حاضر همه اعضای حکومت طالبان از نظر سیاسی، عضو این گروه است. او افزوده است که فراگیری دولت طالبان حرکت بعدی روسیه را تعیین می‌کند.

وزیر خارجه‌ی روسیه افزوده است که این کشور با سایر نیروهای سیاسی در افغانستان از جمله حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین و عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه حکومت پیشین نیز کار می‌کند.

او گفته است: «آنها (کرزی و عبدالله) به گفت‌و‌گو با طالبان علاقه‌مند هستند… ما آنها را تشویق می‌کنیم که این گفت‌وگو را راه‌اندازی و به‌طور اساسی ادامه دهند.»

لاورف اضافه کرده است که روسیه و طالبان تماس‌های منظمی از طریق سفارتخانه‌‌های خود دارند و مسائل همکاری اقتصادی را در کنار موضوعات دیگر در نظر می‌گیرند.

روسیه از جمله کشورهایی است که سفارت افغانستان در مسکو را به  حکومت دیپلمات های ا.ا واگذار کرده است. این کشور اما همانند سایر کشورهای جهان، تاکنون به‌‌گونه‌ی رسمی ا.ا را به‌ رسمیت نشناخته است. .