پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

مک کال1

مک‌کال: صحبت بایدن مبنی بر عدم حضور القاعده در افغانستان شرم‌آور است

۱۶ سرطان ۱۴۰۲

مایکل مک‌کال، رییس کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا ادعای جو بایدن، رییس‌جمهور این کشور مبنی بر عدم حضور القاعده در افغانستان و درخواست کمک از طالبان را «شرم‌آور» و تلاشی برای سوق‌دادن امریکا در مسیر به‌رسمیت شناختن طالبان خوانده است.

او در بیانیه‌ای گفته است که رییس‌جمهور بایدن ادعا می‌کند که القاعده دیگر در افغانستان فعالیت نمی‌کند یا این‌که طالبان به نوعی شریک امنیت ملی امریکا در منطقه تبدیل شده است. به‌گفته‌ی مک‌‌کال، این اظهارات بایدن کاملا خلاف واقعیت است.

رییس کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا افزوده است که سخنان بایدن را تنها می‌توان تلاشی برای سفیدنمایی روابط دیرینه طالبان و القاعده تفسیر کرد و حتا ممکن است تلاشی برای سوق‌دادن امریکا در مسیر به‌رسمیت شناختن طالبان به‌عنوان دولت افغانستان باشد.

او گفته است: «این چیزی است که من تمام تلاشم را برای مخالفت با آن انجام خواهم داد.»

مک‌کال اضافه کرده است که سازمان ملل و جنرال‌های ارشد ایالات متحده مرتبا گزارش‌هایی از توانایی‌های رو به رشد القاعده ارائه می‌کنند که به‌گفته‌ی او، نشان می‌دهد طالبان نه تنها القاعده را کنترل نمی‌کنند، بلکه به اعضای آن کمک‌های مالی و همکاری امنیتی فراهم می‌کنند.

در بیانیه‌ی مک‌کال آمده است که برخلاف ادعای بایدن، گزارش تیم نظارت از تحریم‌های سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که روابط بین طالبان و القاعده همچنان نزدیک است.

به گزارش این تیم، ۲۰ گروه تروریستی در افغانستان فعالیت دارد و «خطر تروریسم هم در افغانستان و هم در منطقه در حال افزایش است».