پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف سقوط طیاره

وابستگان شهدای افغانیِ سانحه‌ی سقوط طیاره ، پشت دروازه‌های سردخانه‌های ایران

۲۳ جدی ۱۳۹۸

سفارت افغانستان در تهران از مراجعه خانواده های 9 تن از جان باختگان افغانستانی در سقوط هواپیمایی اوکراینی در ایران خبر داد.

 سفارت افغانستان در تهران طی انتشار یک اطلاعیه نوشت: در ادامه رسیدگی مجدانه به پرونده سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران مورخ 18 جدی 1398 و شهادت 13 تن از شهروندان کشور ما در این حادثه دلخراش، با هدایت معاون سرمحقق عبدالغفور لیوال سفیرکبیر ونماینده فوق العاده جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، کمیته ای زیر ریاست خانم فاطمه تالقانی سکرتر اول این نمایندگی ایجاد گردید تا در تماس با اقارب این جان باختگان و ادارات ذیربط ایرانی، در آغاز در قسمت شناسایی و تسلیم دهی اجساد این عزیزان، اقدامات عملی و عاجل را روی دست گیرند.

در ادامه سفارت افغانستان در تهران می نویسد: در قدم نخست با نشر اطلاعیه ای در شبکه های اجتماعی و اعلام شماره های تماس و همچنان با صحبت های متواتر با وزارت امور خارجه و طب عدلی( پزشکی قانونی) سعی در یافتن اقارب جانباختگان حادثه نمود که تا اکنون کمیته موفق به دیدار با همه فامیل های مهدی محمدی، مهدی رضائی، حسین رضایی، رحیمه کاتبی، زین العابدین سعادت، شهرام تاجیک، سکینه احمدی، محسن احمدی و مطهره احمدی گردیده – تنها از اقارب مهدی تاجیک تا اکنون اطلاعی در دسترس نیست- و گروپ واتس آپی جهت ارتباط موثر و تبادل اطلاعات با ایشان نیز ساخته شد.همچنان طی صحبت با ایشان مشخص گردید که جهت تشخیص اجساد از وابسته گان درجه ی یک قربانیان، توسط طب عدلی(پزشکی قانونی) نمونه گرفته شده و گفته شده که منتظر تسلیم دهی اجساد باشند.
اقدامات پیرامون سایر امور حقوقی و تخنیکی این سانحه در سطح بین المللی با عضویت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در جریان پیگیری می باشد .
نام های قربانیان مورد تایید وزارت امور خارجه ایران تا اکنون قراز ذیل است: حسین رضائی، مهدی رضایی، سکینه احمدی، محسن احمدی، مطهره احمدی، شهرام تاجیک، مهدی تاجیک، مهدی احمدی، رحیمه کاتبی و زین العابدین سعادت می باشد.

در همین حال، وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید، که از میان این 13 شهروند افغانستان، شش تن آنان شهروندی دوگانه افغانستان و سویدن را داشتند، سه تن آنان شهروندی دوگانۀ افغانستان و آلمان را داشتند و چهار تن دیگر تنها شهروند افغانستان بودند.

شماری از این شهروندان برای دیدار از فامیل شان به ایران رفته بودند.

همین گونه سفارت رسمی جمهوری اسلامی ایران ضمن تسلیت و همدردی با خانواده های قربانیان نوشته است، که نمایندگی‌های سیاسی و وابکنسولی ایران در افغانستان؛ آمادگی کامل دارند تا هرگونه تسهیلات لازم را درخصوص کمک به شناسایی قربانیان و مساعدت به خانواده‌های آنان ارائه نمایند.