پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف واکسن

واکسین کرونا و نوستالژی جو لغمان در افغانستان

۱۹ قوس ۱۳۹۹

مسئولان در وزارت صحت عامه می‌گویند که تا هفت یا هشت ماه آینده، نخستین محموله‌ی واکسین کرونا داخل .کشور می‌شود

روزنامه سیاه و سفید:

اکمل سمسور، سخن‌گوی وزارت صحت عامه که امروز (چهارشنبه، ۱۹ قوس) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که افغانستان تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی برای ۴۰ درصد نفوس کشور از دو مرجع واکسین کرونا دریافت می‌کند.

آقای سمسور همچنان گفت که ائتلاف بین‌المللی واکسین مرجع نخست تهیه‌ی واکسین کرونا برای ۲۰ درصد نفوس افغانستان است. واکسین کرونا از سوی ائتلاف بین‌المللی واکسین در شش مرحله تا پایان ۲۰۲۲ میلادی در اختیار افغانستان قرار داده می‌شود.

به گفته‌ی سمسور، نخستین محموله‌ی واکسین کرونا که تا حدود هفت ماه دیگر وارد می‌شود، تنها سه درصد نفوس افغانستان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

سخن‌گوی وزارت صحت عامه همچنان گفت که بانک جهانی مرجع دوم تهیه‌ی واکسین کرونا برای افغانستان است. این بانک تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی برای ۲۰ درصد نفوس افغانستان واکسین کرونا تهیه می‌کند.

آقای سمسور گفت که یک کمیته‌ی ملی در سطح وزارت صحت عامه برای شناسایی گروپ‌های خطر تشکیل شده است و واکسین کرونا در گام نخست برای کسانی که شامل این گروپ‌ها باشند، تطبیق می‌شود.

او در مورد وضعیت کرونا نیز معلومات داد و گفت که نمونه‌های مشکوک به کرونا در هفته‌های اخیر افزایش یافته است. سمسور در عین حال گفت که میزان مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا تنها در یک هفته‌ی اخیر ۴۶ درصد افزایش یافته است.

سخن‌گوی وزارت صحت عامه از مردم خواست که تا رسیدن واکسین کرونا از ماسک استفاده کنند. به گفته‌ی او، در حال حاضر میزان استفاده از ماسک در میان مردم ۳۳ درصد است و در صورتی که این میزان به ۹۵ درصد افزایش یابد، کنترل ویروس کرونا ممکن خواهد شد.

این درحالی است که تا امروز چهارشنبه بیش از ۴۸ هزار و ۵۰۰ نفر در افغانستان به کرونا مبتلا شده‌اند که از این میان، بیش از ۳۸ هزار نفر دوباره بهبود یافته و بیش از یک‌هزار و ۹۰۰ نفر دیگر جان داده‌اند.