پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

وزارت-خارجه-امریکا-بریا-نیوز

وزارت خارجه امریکا: گزینه به رسمیت شناسی طالبان را روی میز نداریم

۰۶ ثور ۱۴۰۲

 وزارت امور خارجه‌ی ایالات متحده امریکا یک بار دیگر به نگرانی‌ها در مورد به رسمیت‌شناختن طالبان، گفته است که در حال حاضر این گزینه را روی میز ندارند.

ودانت پاتل سخنگوی این وزارت هفته‌ی گذشته نیز گفته بود که هر گونه بحث در مورد به‌ رسمیت‌شناختن طالبان برای ایالات متحده امریکا غیرقابل قبول است.

آقای پاتل دیروز (سه‌شنبه، ۵ ثور) در یک نشست خبری در مقر وزارت خارجه‌ی امریکا گفته است که به رسمیت‌شناختن طالبان هدف هیچ یک از نشستی که قرار است در روزهای آینده برگزار شود، نیست.

هفته‌ی گذشته آمینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل گفت که این سازمان قصد دارد برای جلوگیری از وخیم‌شدن اوضاع در افغانستان، نشستی را برگزار کند تا در آن در مورد به‌ رسمیت‌شناختن طالبان گفت‌وگو شود.

این اظهارات او با واکنش‌های گسترده مواجه شد و شماری در داخل افغانستان وی را به لابی‌گری برای طالبان متهم کردند، اما سخن‌گوی سازمان ملل این اتهامات را رد کرد.

معاون سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا افزوده است که نقض مداوم حقوق بشر، به‌ویژه حقوق دختران و زنان از موانع کلیدی به‌ رسمیت‌شناخته‌شدن طالبان از سوی جامعه‌ی بین‌المللی است.

ودانت پاتل به تعهد امریکا مبنی بر ادامه‌ی کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان تأکید کرده و گفته است که تلاش خواهند کرد تا این کمک‌ها در اختیار طالبان قرار نگیرد.

پاتل در واکنش به گزارش واشنگتن‌پُست که گفته بود داعش در افغانستان در حال برنامه‌ریزی برای حمله به منافع ایالات متحده امریکا است، گفته است که تخریب این گروه در منطقه همچنان اولویت اصلی امریکا و متحدانش است.