پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

عواید

وزارت مالیه طالبان از افزایش 37درصدی عواید خبر داد

۲۰ حمل ۱۴۰۲

وزارت مالیه امارت اسلامی طالبان می‌گوید که در سال گذشته خورشیدی (۱۴۰۱) این وزارت ۱۹۳ میلیارد و ۹۱۲ میلیون افغانی عواید گردآوری کرده است. این وزارت در ماه حوت مقدار عواید خود را ۱۰۰ میلیارد افغانی اعلام کرده بود.

عبدالمتین سعید، رییس عمومی گمرکات وزارت مالیه طالبان امروز (یک‌شنبه، ۲۰ حمل) در یک نشست خبری در مرکز رسانه‌های حکومت گفته است که عواید وزارت مالیه در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل‌اش ۳۷ درصد افزایش یافته است.

به گفته او، در سال ۱۴۰۱ هدف تعیین‌شده ریاست عمومی گمرکات، مبلغ ۹۶ میلیارد افغانی بود؛ اما این ریاست ۱۱۱.۵۳ میلیارد افغانی بالاتر از هدف تعیین‌شده عواید جمع آوری کرده است.

وزارت مالیه‌ی طالبان در ماه حوت اعلام کرده بود که طی ۱۱ ماه سال مالی ۱۴۰۱ مبلغ ۱۰۰ میلیارد افغانی عواید از گمرکات جمع‌آوری کرده است. آماری که امروز منتشر کرده، به این معنا است که ۹۳ میلیارد افغانی طی یک ماه جمع‌آوری شده است.

با این وجود هیچ نهاد مستقل برای تأیید صحت و سقم آمار عواید و مصرف طالبان وجود ندارد.

وزارت مالیه طالبان می‌گوید که در سال ۱۴۰۱، بودجه عادی و انکشافی این وزارت بالغ به ۲۳۹ میلیارد و ۳۷ میلیون افغانی بود که از این میان ۸۱.۶۸ در صد آن مصرف شده است.

این وزارت گفته است که با رعایت اصل پس‌انداز، از ۴۳ میلیارد و ۷۸۹ میلیون افغانی کسر بودجه، جلوگیری کرده است.

به گفته مسئولان وزارت مالیه طالبان، افغانستان طی یک سال اخیر ۱۷۰.۴۳ میلیارد افغانی صادرات و ۵۹۹.۲۲ میلیارد افغانی واردات داشته است.

این وزارت می‌گوید که طی سال ۱۴۰۱ به ارزش ۴۴.۲۴ میلیارد افغانی زغال سنگ از کشور صادر شده که از این رهگذر مبلغ ۱۴.۶۰ میلیارد افغانی عواید جمع آوری شده است.