اشراف شهر کابل

کابل‌میزبان‌سه‌نشست‌کلان‌صلح

۱۴ سرطان ۱۳۹۹

وزارت خارجه‌ی کشور اعلام کرد که دولت جمهوری اسلامی افغانستان در جریان هفته‌ی جاری میزبان سه نشست مهم منطقه‌ای، فرامنطقه‌ای و سه‌جانبه در مورد ایجاد اجماع منطقه‌ای و جهانی در مورد روند صلح و مذاکرات بین‌الافغانی خواهد بود.

روزنامه آن لاین سیاه و سفید:

گران هیواد، سخن‌گوی وزارت خارجه امروز (شنبه، 14 سرطان) در یک کلیپ ویدیویی گفته است که نشست نخست به روز دوشنبه هفته‌ی جاری از طریق ویدیو کنفرانس بین کشورهای منطقه و همکاران و شرکای استراتژیک منطقه‌ای دولت افغانستان برگزار می‌شود.

این نشست با صحبت‌های افتتاحیه‌ی رییس‌جمهور اشرف غنی آغاز و به رهبری محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه ادامه می‌یابد.

آقای هیواد همچنان گفته است که به روز سه‌شنبه هفته‌ی جاری نیز یک نشست سه‌جانبه میان افغانستان، پاکستان و چین به میزبانی افغانستان برگزار می‌شود. او گفته است که در این نشست، روی همکاری‌های امنیتی، اقتصادی و مذاکرات صلح تمرکز خواهد شد.

به گفته‌ی او، روز پنج‌شنبه هفته‌ی جاری نیز نشستی میان کشورهای فرامنطقه به‌منظور ایجاد اجماع بین‌المللی پیرامون مذاکرات بین‌الافغانی و روند صلح افغانستان با صحبت‌های افتتاحیه‌ی رییس‌جمهور غنی آغاز و به رهبری آقای اتمر ادامه می‌یابد.

براساس معلومات سخن‌گوی وزارت خارجه، در نشست سومی، شرکای عمده‌ی بین‌المللی افغانستان و کشورهایی که در جریان 19 سال گذشته  افغانستان را در بُعد امنیتی و اقتصادی حمایت کرده‌اند، شرکت خواهند کرد.

آقای هیواد همچنان می‌گوید که برگزاری این نشست‌ها برای تقویت اجماع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در مورد روند صلح و مذاکرات بین‌الافغانی از اهمیت خاصی برخوردار است.