پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف شهر کابل

کابل‌میزبان‌سه‌نشست‌کلان‌صلح

۱۴ سرطان ۱۳۹۹

وزارت خارجه‌ی کشور اعلام کرد که دولت جمهوری اسلامی افغانستان در جریان هفته‌ی جاری میزبان سه نشست مهم منطقه‌ای، فرامنطقه‌ای و سه‌جانبه در مورد ایجاد اجماع منطقه‌ای و جهانی در مورد روند صلح و مذاکرات بین‌الافغانی خواهد بود.

روزنامه آن لاین سیاه و سفید:

گران هیواد، سخن‌گوی وزارت خارجه امروز (شنبه، 14 سرطان) در یک کلیپ ویدیویی گفته است که نشست نخست به روز دوشنبه هفته‌ی جاری از طریق ویدیو کنفرانس بین کشورهای منطقه و همکاران و شرکای استراتژیک منطقه‌ای دولت افغانستان برگزار می‌شود.

این نشست با صحبت‌های افتتاحیه‌ی رییس‌جمهور اشرف غنی آغاز و به رهبری محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه ادامه می‌یابد.

آقای هیواد همچنان گفته است که به روز سه‌شنبه هفته‌ی جاری نیز یک نشست سه‌جانبه میان افغانستان، پاکستان و چین به میزبانی افغانستان برگزار می‌شود. او گفته است که در این نشست، روی همکاری‌های امنیتی، اقتصادی و مذاکرات صلح تمرکز خواهد شد.

به گفته‌ی او، روز پنج‌شنبه هفته‌ی جاری نیز نشستی میان کشورهای فرامنطقه به‌منظور ایجاد اجماع بین‌المللی پیرامون مذاکرات بین‌الافغانی و روند صلح افغانستان با صحبت‌های افتتاحیه‌ی رییس‌جمهور غنی آغاز و به رهبری آقای اتمر ادامه می‌یابد.

براساس معلومات سخن‌گوی وزارت خارجه، در نشست سومی، شرکای عمده‌ی بین‌المللی افغانستان و کشورهایی که در جریان 19 سال گذشته  افغانستان را در بُعد امنیتی و اقتصادی حمایت کرده‌اند، شرکت خواهند کرد.

آقای هیواد همچنان می‌گوید که برگزاری این نشست‌ها برای تقویت اجماع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در مورد روند صلح و مذاکرات بین‌الافغانی از اهمیت خاصی برخوردار است.