پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف مقامات طالبان

کش وقوس در باره‌ی صلح میان امریکا و طالبان

۲۳ جدی ۱۳۹۸

قصر سفید،پنتاگون و وزارت خارجه امریکا و گروه طالبان احتمال دارد در سال 2020 میلادی برای انجام یک مامله به توافق برسند.

روزنامه آن لاین سیاه وسفید:

 رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریكا در یک مصاحبه گفته که احتمال دارد، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در سال جدید (2020)  با طالبان توافق كند، اما حتی اگر توافقی نیز در میان نباشد، واشنگتن قصد کاهش نیرو هایش در افغانستان را دارد.

اوبراین در مصاحبه با  گفت: “نیروهای نظامی و ارتش افغانستان اکنون بهبود یافته و در حال دست‌یابی به پیشرفت می‌باشند و من  فکر می کنم در زمان مناسب، به زودی با توافق و یا هم «بدون آن» ما حضور نظامی خود را در افغانستان کاهش خواهیم داد.

اوبراین در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه آیا ترامپ قصد دارد قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا توافق نامه ای صلح با طالبان را امضاء کند، گفت : این امر ممکن است امسال اتفاق بیفتد.

مشاور ترامپ گفت: “من بر اساس زمان برگزاری انتخابات قضاوت نمی کنم، اما فکر می کنم این احتمال وجود دارد که امسال معامله انجام شود. ما روی آن کار می کنیم. اما باید توافق خوبی باشد.”

این در حالیست که پیش ازاین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت که توافق صلح با آمریکا در آینده نزدیک امضا خواهد شد.

 شاهین در تاکید بر اینکه زمان امضای توافق هنوز مشخص نشده است، اظهار داشت: انتظار داریم که زمان آن بزودی مشخص شود.

وی دلیل تاخیر این نشست را نیز تنش‌های اخیر ایران و آمریکا دانست و ادامه داد که با کاهش تنش‌ها به احتمال بسیار زیاد در هفته جاری توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان با حضور نمایندگان کشور‌های جهان به امضا برسد.