پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

امینه محمد

کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواستار معذرت‌خواهی امینه محمد از مردم افغانستان گردید

۰۱ ثور ۱۴۰۲

کمیسیون حقوق بشر افغانستان روز پنجشنبه در اعلامیه‌ای اظهارات امینه محمد در مورد شناسایی طالبان را «قباحت‌زدایی از ناقضان حقوق بشر» خواند.

این کمیسیون با اشاره به کارنامه طالبان گفته که معاون ملل متحد «برای التیام زخم‌های روانی ناشی از اظهاراتش از مردم افغانستان معذرت بخواهد.»

امینه محمد روز دوشنبه در دانشگاه پرینستون گفت که به رسمیت شناختن طالبان برای مسئولیت‌پذیر ساختن این گروه و جلوگیری از بدترشدن وضعیت افغانستان ضروری است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان که پس از سقوط دولت سابق در بیرون افغانستان فعالیت می‌کند، در اعلامیه‌اش گفته است که طالبان به دلیل سرکوب و شکنجه مردم و حاکمیت غیردموکراتیک نمی‌تواند توسط سازمان ملل به رسمیت شناخته شود.

این کمیسیون شناسایی رسمی طالبان را «بی پروایی و اهانت» به قربانیان طالبان توصیف نموده است.

معاون سرمنشی سازمان ملل در پرینستون گفته بود که باید بحث شناسایی طالبان استوار بر شرایط و اصول باشد. به رغم این، او تعامل با طالبان را ضروری دانسته بود.

فرحان حق سخنگوی سازمان ملل روز پنجشنبه اذعان کرد که اظهارات معاون انتونیو گوترش «باعث سردرگمی» شده است. او تاکید کرد که شناسایی طالبان تنها توسط دولت‌های عضو سازمان ملل انجام یافته می‌تواند.

با این حال، کمیسیون حقوق بشر در اعلامیه‌اش نوشت: «کمیسیون از خانم امینه محمد جداً می‌طلبد که برای التیام زخم های روانی ناشی از این اظهاراتش، از مردم افغانستان، خانواده‌های قربانیان و به ویژه از زنان و فعالان حقوق بشر معذرت بخواهد.»