پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف صلح 3

کمیسیون حقوق بشر خواهان آتش‌بس شد

۲۱ حوت ۱۳۹۸

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و نهادهای جامعه‌ی مدنی فعال در عرصه‌ی حقوق بشر با نشر اعلامیه‌ی مشترک از طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان خواسته‌اند که در مذاکرات بین‌الافغانی از هرگونه خشونت مسلحانه پرهیز و آتش‌بس کنند.

در اعلامیه‌ی این نهادها که امروز (چهارشنبه، ۲۱ حوت) به نشر رسیده، آمده است: «همزمان با پیشرفت گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، آتش‌بس کامل و سراسری راه‌اندازی و از هرگونه خشونت مسلحانه پرهیز شود.»

کمیسیون حقوق بشر و نهادهای جامعه‌ی مدنی فعال در عرصه‌ی حقوق بشر افزوده‌اند که در هنگام جریان این گفت‌وگوها از ادبیات نفرت‌آمیز و رویکردهای مخدوش‌کننده نیز اجتناب شود.

این نهادها تأکید کرده‌اند که ارزش‌های قانون اساسی وپایه‌های دموکراتیک نظام نباید «وجه‌المصالحه»‌ی توافقات طرف‌های دخیل قرار گیرد.

در اعلامیه‌ی آنان همچنان گفته شده است که باید حقوق و خواسته‌های قربانیان جنگ در جریان مذاکرات صلح به‌گونه‌ی جدی مورد توجه و حمایت قرار گیرد. این نهادها گفته‌اند که پیامدهای این مذاکرات نباید سبب ضایع‌کردن موارد «حق‌العبدی» قربانیان جنگ شود.

کمیسیون حقوق بشر و نهادهای جامعه‌ی مدنی در این اعلامیه برحفظ حقوق و آزادی زنان، ارزش‌های مدنی، آزادی بیان، آزادی رسانه‌ها، آزادی اجتماعات، آزادای فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی تأکید کرده، گفته‌اند که این موارد نباید قربانی گفت‌وگوها و توافق صلح شود.

همچنان در اعلامیه‌ی این نهادها از طرف‌های مذاکره‌کننده خواسته شده است که فرصت مشارکت سیاسی اقلیت‌های قومی و مذهبی را در جریان گفت‌وگوها مدنظر گرفته شود. آنان تأکید کرده‌اند که فیصله‌های مبتنی بر تبعیض که حقوق و آزادی‌های این اقلیت‌ها را محدود کنند، نباید پذیرفته شود.

این نهادها گفته‌اند که باید فرصت مشارکت و نظارت از جریان مذاکرات بین‌الافغانی برای نمایندگان سازمان ملل متحد، نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر، کمیسیون حقوق بشر افغانستان، جامعه‌ مدنی و نهادهای مدافع حقوق زنان، نهادهای مرتبط به قربانیان جنگ و رسانه‌های آزاد مساعد شود.

آنان افزوده‌اند که باید از جریان روند مذاکرات صلح به گونه‌ی «واضح» و «شفاف» به شهروندان کشور گزارش داده شود.

این خواسته‌ها در حالی مطرح می‌شود که براساس موافقت‌نامه‌ی صلح میان امریکا و گروه طالبان قرار بود دیروز (سه‌شنبه، ۲۰ حوت) گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

اما وزارت خارجه‌ی امریکا روز گذشته در اعلامیه‌ای گفته بود در حالی که مراحل ابتدایی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در حال انجام است، بحران انتخابات ریاست‌جمهوری در افغانستان مشخص‌کردن تیم مذاکره‌کننده ملی را به تأخیر انداخته است.

به نقل از این اعلامیه، اشرف غنی گفته است که پس از مشورت با داکتر عبدالله و دیگر رهبران سیاسی افغانستان یک تیم فراگیر را در چند روز آینده اعلام می‌کند.