پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف کمیسیون شکایا

گره در کار بررسی شکایات افتاد ـ رسیدگی به شکایات زمان بیشتری می‌طلبد

۰۹ جدی ۱۳۹۸

مسئولان کمیسیون سمع شکایت‌های انتخاباتی می‌گویند ۹۰ درصد شکایت‌ها نسخه‌برداری شده و به ولایت‌ها فرستاده شده و در ولایت‌ها نیز مرحلۀ تصنیف‌بندی شکایت‌ها پایان یافته است

روزنامه آن لاین سیاه وسفید:

به گفتۀ آنان امروز یا فردا مرحلۀ بررسی شکایت‌ها آغاز می‌شود نهادهای ناظر انتخابات می‌گویند کمیسیون در مسیر درستی در حرکت است.
زرمینه حقجو کاکر از سخنگویان کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید ۷۵ درصد شکایت‌های ولایت‌ها در کابل ثبت شده و کمیسیون بررسی شکایت‌های انتخاباتی طی چند روز گذشته ۹۰ درصد شکایت‌ها را اسکن کرده است.
به گفتۀ خانم کاکر شکایت‌های طبقه‌بندی‌شده در ۱۶ مورد شامل تفاوت رأی بایومتریک با برگۀ نتایج افزایش أرا به نفع نامزد مشخص کاهش آرا به ضرر نامزد شمارش رأی نامزد به نفع نامزد دیگر استعمال رأی پیش‌ از وقت تعیین‌شده و بعد از وقت تعیین‌شده آرای بدون بایومتریک ابطال محل رأی‌دهی بدون دلیل مفقودشدن برگۀ نتایج تغییر در برگۀ نتایج پس از بازشماری آرای مشکوک شکایت از دستگاه بایومتریک و شکایت غیرموجه جانب‌داری کارمندان کمیسیون انتخابات در پروسۀ بازشماری و شمارش آرا در غیاب ناظران می‌باشد.

زرمینه حقجو کاکر می‌گوید احتمالاً بررسی شکایت‌ها در مدت ۱۵ روز که بر بنیاد قانون تعیین شده است پایان نیابد. به گفتۀ او در مجموع ۱۶ هزار و ۵۰۰ شکایت، ۵۰ تا ۱۰۰ شکایت دیگر علاوه خواهد شد.
بر بنیاد قانون انتخابات، کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی باید در مدت ۱۵ روز شکایت‌ها را بررسی کند.
اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری با واکنش‌های تند دسته‌های انتخاباتی مواجه شد و بیشتر دسته‌های انتخاباتی نتایج را نپذیرفتند و آن را به نفع تیم مشخصی عنوان کردند.