پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

متقی با امیر

گفتگوی تلفنی متقی با عبداللهیان

۳۰ حمل ۱۴۰۱

وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی با نشر خبرنامه‌ی می گوید که امیرخان متقی، سرپرست این وزارت با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران، تلفنی گفت‌وگو کرده است.

در اعلامیه آمده که در این گفت‌وگو روی مشکلات مهاجران افغانستان در ایران، روی‌دادهای اخیر، تقویت روابط دو جانبه، امنیت نماینده‌گی‌های دپلوماتیک و دپلوماتان، روابط تجارتی، اقتصادی و برخی موضوعات مهم دیگر بحث شده است.

امیر خان متقی گفته است که در روزهای آینده یک هیأت امارت اسلامی به ایران سفر می‌کند تا به مشکلات مهاجران و شهروندان زندانی افغانستان در ایران رسیده‌گی کند.

دو طرف تأکید کرده‌اند که «برخی حلقات مغرض در تلاش ایجاد نفرت میان شهروندان افغانستان و ایران و هموارکردن زمینۀ خشونت‌اند.» طبق اعلامیه، برای جلوگیری از این مشکلات، دو طرف تعهد کرده‌اند که به کسی اجازه نمی‌دهند میان دو کشور دوست و همسایه بدبینی و فاصله ایجاد کند.

وزیر خارجۀ ایران از فرمان رهبر امارت اسلامی مبنی بر ممنوعیت کشت و خریدوفروش مواد مخدر استقبال کرده و برای فراهم‌کردن کشت بدیل به دهقانان وعدۀ هم‌کاری داده است.

این گفت‌وگو در حالی انجام شده است که اخیراً نوارهای ویدیویی پخش‌شده در رسانه‌های اجتماعی از بدرفتاری و شکنجۀ پناه‌جویان افغانستان در ایران، واکنش‌های بسیاری از شهروندان کشور را در پی داشته است. باشنده‌گان کابل و ولایت‌های هرات، خوست و برخی دیگر ولایت‌ها در واکنش به این رفتار شهروندان ایران دست به اعتراض زدند.