پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

عکس بهسود1

یافته‌های هیات حقیقت‌یاب حادثه‌ی بهسود روی میز وزیر داخله

۱۹ دلو ۱۳۹۹

وزارت داخله‌ی کشور اعلام کرد که هیأت بررسی‌کننده‌ی حادثه‌ی ولسوالی حصه‌ی اول بهسود نتایج یافته‌هایش را به این وزارت سپرده است.

روزنامه سیاه وسفید:

در اعلامیه‌ی این وزارت که امروز (شنبه، ۱۸ دلو) منتشر شده، آمده است که هیأت بررسی‌کننده در سفر به ولسوالی حصه‌ی اول بهسود، با متنفذین آن ولسوالی دیدار و اوضاع امنیتی را از نزدیک بررسی کرده است.

در اعلامیه آمده است که وزارت داخله در روشنایی یافته‌های هیأت بررسی‌کننده، موضوع واردشدن تلفات به غیرنظامیان در جریان تجمع اعتراضی در ولسوالی بهسود را به‌گونه‌ی جدی بررسی می‌کند.

وزارت داخله در عین حال گفته است که الله داد فدایی، فرمانده پولیس ولایت میدان‌وردک به کابل فراخوانده شده تا در مورد حادثه‌ی بهسود بررسی صورت گیرد.

طبق اعلامیه‌ی وزارت داخله، در صورت اثبات هر گونه تخطی، با عاملان آن در روشنایی قانون برخورد صورت خواهد گرفت.

وزارت داخله در مورد یافته‌های هیأت بررسی‌کننده، جزئیات بیشتر ارائه نکرده است.

براساس اظهارات شماری از نمایندگان مردم میدان‌وردک در مجلس نمایندگان، به تاریخ دهم دلو نیروهای امنیتی به رهبری الله‌داد فدایی، فرمانده پولیس میدان‌وردک بر تجمع اعتراضی باشندگان ولسوالی حصه‌ی اول بهسود این ولایت تیراندازی کرده‌اند.

مهدی راسخ، عضو مجلس نمایندگان پیشر گفته بود که در نتیجه‌ی این تیراندازی‌ها، ۱۱ غیرنظامی به‌شمول کودکان کشته و ۲۵ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

وزارت داخله اما گفته بود که فرمانده پولیس میدان‌وردک به‌خاطر معرفی فرماندهان پولیس ولسوالی‌های حصه‌ی اول و دوم بهسود به آن ولسوالی‌ها رفته بود.

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله در آن زمان گفته بود که «افراد مسلح غیرمسئول وابسته به علی‌پور با حضور در این ساحات مانع حضور و فعالیت نیروهای امنیتی و پولیس شده‌اند».

به گفته‌ی او، از اثر آشوب زیر نام تظاهرات، شماری از نیروهای امنیتی و پنج تن از باشندگان محل زخمی شده‌اند. همچنان به گفته‌ی او،‌ در جریان درگیری‌ها، نُه تن از افراد علی‌پور کشته و هفت نفر دیگر آنها زخمی شده‌اند.

به دنبال آن، دفتر شورای امنیت ملی هیأتی را به‌منظور بررسی همه‌جانبه‌ی این حادثه به ولسوالی حصه‌ی اول بهسود اعزام کرد.