پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف آلودگی در کابل

آیا دولت قادربه مهار آلودگی هوا خواهد شد ؟

۲۱ قوس ۱۳۹۸

روزنامه آن لاین سیاه وسفید:

مسئولین دولت وحدت ملی می‌گویند که برای جلوگیری از آلودگی هوا در پی تولید انرژی بدیل به جای نفت و ذغال سنگ هستند.

ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه ای از آقای غنی نقل کرده که گفته است: “بخاطر رسیدن به این هدف، حکومت یک برنامه را روی دست گرفته است که از کابل آغاز می شود و نهادهای دولتی از انرژی آفتابی استفاده خواهند کرد تا از آلودگی هوا جلوگیری صورت گیرد.”

آقای غنی گفت که بر علاوه تاسیسات دولتی، حکومت در نظر دارد در آینده شهرک ها، تاسیسات خصوصی، حمام‌ها، میدان های هوایی و کارخانه ها نیز از انرژی آفتابی استفاده کنند تا با آلودگی هوا به گونه جدی و دوامدار مبارزه شود.

این در حالی است که با سرد شدن هوا به ویژه در شهر کابل، هوا در مقایسه با هر وقت دیگر آلوده شده است.

ادارۀ ملی حفاظت محیط زیست از باشندگان کابل خواسته است تا تنها از ذغال سنگ تصفیه شده برای گرم کردن منازل شان استفاده کنند.

این اداره همچنان به رانندگان وسایطی که انجن موترهای شان عوارض تخینکی داشته و باعث انتشار دود و گازات آلوده کننده می‌شود هشدار داده است تا موترهای شان را ترمیم کنند، در غیر آن وسایط شان متوقف شده و جریمه نقدی خواهند شد.

ادارۀ حفاظت از محیط زیست از همه شهروندان افغانستان به ویژه کودکان و کهنسالانی که به امراض تنفسی مبتلا استند خواسته است تا در اوقات صبح و شام که سطح آلودگی هوا بیشتر است از گشت و گذار در بیرون خودداری کنند یا ماسک بپوشند.

برخی از باشندگان شهر کابل ادعا می‌کنند که در کنار نفت، گاز، ذغال و چوب در جریان زمستان پلاستیک نیز سوختانده می‌شود که باعث آلودگی بیشتر هوا شده است.