پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

اشراف دفتر سیاسی طالبان در قطر

گره کور صلح افغانستان درقطر ـ هنوز رای نهایی رهبر طالبان به قطر مخابره نه شده است

۱۷ جدی ۱۳۹۸

نماینده‌ی خاص وزارت خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، به منظور از سرگیری گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان، وارد دوحه، پایتخت قطر شد.

روزنامه آن لاین سیاه وسفید:

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، به رسانه ها، می‌گوید که آقای خلیل‌زاد، وارد دوحه شده، اما گفت‌وگوهای صلح تا کنون آغاز نشده است.

با این حال، یک مقام ارشد طالبان، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی، تأیید کرده که زلمی خلیل‌زاد در سفر به دوحه، با ملا برادر، معاون این گروه و رییس دفتر سیاسی قطر، دیدار کرده است.

به گفته‌ی این فرد، نمایندگان طالبان برای آغاز گفت‌وگوها، «منتظر هدایت نهایی رهبری» این گروه استند.

دور دهم گفت‌وگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان، در شانزدهم ماه قوس آغاز شد و پس از یک هفته توقف یافت.

آقای خلیل‌زاد، در دور دهم گفت‌وگوهای صلح با نمایندگان طالبان، توقف ایجاد کرده و گفته بود که این وقفه، فرصت کوتاهی است تا رهبری طالبان، در مورد آتش‌بس و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، با هم مشوره کنند.

برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها، از شرایط اصلی ایالات متحده‌ی امریکا، برای ادامه‌ی گفت‌وگوهای صلح است.

حدود دو هفته پیش، خبرگزاری اسوشیتدپرس، گزارش داده بود که اعضای هیأت مذاکره‌کننده‌ی طالبان، برای یک هفته با شورای رهبری این گروه مشوره کرده اند. بر اساس گزارش این رسانه، رهبری طالبان، روی آتش‌بس یک‌هفته‌ای به توافق رسیده اند.

اما گروه طالبان، هر نوع توافق روی برقراری آتش‌بس کوتاه‌مدت را رد کرده است. این گروه گفته است که ایالات متحده‌ی امریکا، خواستار کاهش خشونت‌ها در افغانستان شده و مشوره‌های آنان تنها در محور همین موضوع می‌چرخد.