بلخاب1

اعزام نیرو به بلخاب؛ هرلحظه امکان درگیری می‌رود

۰۲ سرطان ۱۴۰۱

منابع مردمی در شمال تأیید می‌کنند که نظامیان طالبان با کاروان های کوچک و بزرگ از چندین ولایت به ولسوالی بلخاب ولایت سرپل نزدیک شده‌اند و هر لحظه امکان آغاز درگیری میان این نیروها و نظامیان مولوی مهدی مجاهد وجود دارد. به‌گفته‌ی منابع، این نیروها از سمت فاریاب، بلخ، مرکز سرپل و بامیان به بلخاب اعزام شده‌اند.

منابع همچنین می‌گویند که مذاکرات روز گذشته میان هیأت طالبان به ریاست عبدالله سرحدی والی بامیان و هیأتی از طرف مولوی مهدی به‌شمول خود او به نتیجه نرسیده است.

در ترکیب هیأت طالبان، صوفی گردیزی، مدار کریمی، ولسوال طالبان برای دره‌صوف و حدود ۳۰ نفر از موی‌سفیدان ولسوالی دره‌صوف نیز حضور داشته‌اند.

 گفته می شود که دیدار دو هیأت در منطقه‌ی «گلبرز» نقطه‌ی مشترک بین سرپل، بامیان و دره‌صوف انجام شده است: «[هیأت] طالبان حرف نو ندارد. فقط می‌گوید که مولوی مهدی باید با ما به کابل بیاید و صحبت خود را با بزرگان [طالبان] انجام دهد.»

او گفت که مولوی مهدی از دیدار برگشته و قرار بوده هیأت طالبان نیز با او به بلخاب بیاید، اما این هیأت تماسی را از کابل دریافت کرده و منصرف شده است. منبع تأکید کرد که طالبان می‌خواهند از یک طرف مولوی مهدی را اغفال کنند و از طرف دیگر کار را طبق میل خودشان انجام دهند.

به‌گفته‌ی او، شماری از والیان طالبان برای ولایات شمال، از جمله فاریاب و شمال نیز به ملا فاضل پیوسته‌اند. منبع افزود که قاری فصیح‌الدین، رئیس ستاد ارتش طالبان نیز امروز با چرخبال بر فضای ولسوالی بلخاب گشت‌زنی کرده است.

تنش میان طالبان و مولوی مهدی، فرمانده هزاره‌تبار این گروه در هفته‌های اخیر بالا گرفته است. مولوی مهدی حکومت طالبان را تک‌قومی خوانده و گفته است که دیگر حاضر نیست در این حکومت کار کند.

طالبان به‌خاطر گفت‌وگو و دلجویی مولوی مهدی چندین هیأت را به بلخاب فرستاده، اما این هیأت‌ها بدون دستاورد به کابل برگشته‌اند.

منابع می‌گویند که گفت‌وگوها میان دو طرف به نتیجه نرسیده و احتمال آغاز جنگ امشب یا فردا وجود دارد. به‌گفته‌ی منابع، مولوی مهدی نیز در چهار طرف ولسوالی بلخاب در مسیر طالبان خندق ایجاد کرده است.