پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

بلخاب1

اعزام نیرو به بلخاب؛ هرلحظه امکان درگیری می‌رود

۰۲ سرطان ۱۴۰۱

منابع مردمی در شمال تأیید می‌کنند که نظامیان طالبان با کاروان های کوچک و بزرگ از چندین ولایت به ولسوالی بلخاب ولایت سرپل نزدیک شده‌اند و هر لحظه امکان آغاز درگیری میان این نیروها و نظامیان مولوی مهدی مجاهد وجود دارد. به‌گفته‌ی منابع، این نیروها از سمت فاریاب، بلخ، مرکز سرپل و بامیان به بلخاب اعزام شده‌اند.

منابع همچنین می‌گویند که مذاکرات روز گذشته میان هیأت طالبان به ریاست عبدالله سرحدی والی بامیان و هیأتی از طرف مولوی مهدی به‌شمول خود او به نتیجه نرسیده است.

در ترکیب هیأت طالبان، صوفی گردیزی، مدار کریمی، ولسوال طالبان برای دره‌صوف و حدود ۳۰ نفر از موی‌سفیدان ولسوالی دره‌صوف نیز حضور داشته‌اند.

 گفته می شود که دیدار دو هیأت در منطقه‌ی «گلبرز» نقطه‌ی مشترک بین سرپل، بامیان و دره‌صوف انجام شده است: «[هیأت] طالبان حرف نو ندارد. فقط می‌گوید که مولوی مهدی باید با ما به کابل بیاید و صحبت خود را با بزرگان [طالبان] انجام دهد.»

او گفت که مولوی مهدی از دیدار برگشته و قرار بوده هیأت طالبان نیز با او به بلخاب بیاید، اما این هیأت تماسی را از کابل دریافت کرده و منصرف شده است. منبع تأکید کرد که طالبان می‌خواهند از یک طرف مولوی مهدی را اغفال کنند و از طرف دیگر کار را طبق میل خودشان انجام دهند.

به‌گفته‌ی او، شماری از والیان طالبان برای ولایات شمال، از جمله فاریاب و شمال نیز به ملا فاضل پیوسته‌اند. منبع افزود که قاری فصیح‌الدین، رئیس ستاد ارتش طالبان نیز امروز با چرخبال بر فضای ولسوالی بلخاب گشت‌زنی کرده است.

تنش میان طالبان و مولوی مهدی، فرمانده هزاره‌تبار این گروه در هفته‌های اخیر بالا گرفته است. مولوی مهدی حکومت طالبان را تک‌قومی خوانده و گفته است که دیگر حاضر نیست در این حکومت کار کند.

طالبان به‌خاطر گفت‌وگو و دلجویی مولوی مهدی چندین هیأت را به بلخاب فرستاده، اما این هیأت‌ها بدون دستاورد به کابل برگشته‌اند.

منابع می‌گویند که گفت‌وگوها میان دو طرف به نتیجه نرسیده و احتمال آغاز جنگ امشب یا فردا وجود دارد. به‌گفته‌ی منابع، مولوی مهدی نیز در چهار طرف ولسوالی بلخاب در مسیر طالبان خندق ایجاد کرده است.