پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

ماکرون

دوئل انتخاباتی فرانسه؛ مکرون، تیر خلاص را به لوپن زد

۰۵ ثور ۱۴۰۱
 امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز (یک‌شنبه، ۵ثور) در انتخابات مجدد پیروز شد و رقیب راست‌گرای افراطی خود، مارین لوپن را با اختلافی فاحش شکست داد.
مکرون در یک سخنرانی زیر برج ایفل اذعان کرد، کسانی از جناح چپ تنها به منظور جلوگیری از پیروزی نامزد راست افراطی، با اکراه به او رأی دادند.
او گفت: «بسیاری از هم‌وطنان ما نه به دلیل حمایت از ایده‌های من، بلکه برای جلوگیری از جریان راست افراطی به من رأی دادند. می‌خواهم از آن‌ها تشکر کنم و می‌دانم که در سال‌های آینده در قبال آن‌ها وظیفه دارم.»
حامیان مکرون هنگام اعلام نتایج، پرچم فرانسه و اتحادیه اروپا را به احتزاز درآورده بودند.
طرفداران لوپن نارضایتی شدید خود را نسبت به نتایج ابراز کردند و مکرون را نخبه‌گرایی خواندند که مردم عادی را تحقیر می‌کند.
لوپن مدت کوتاهی پس از اعلام نتایج، شکست خود را پذیرفت، اما قول داد که با در نظر گرفتن انتخابات پارلمانی ماه جون، مبارزه را ادامه دهد.
وی گفت: «از آن‌جا که تا چند هفته‌ی دیگر انتخابات پارلمانی برگزار می‌شود، رقابت به طور کامل تمام نشده است.»
احزاب اپوزیسیون چپ و راست فوراً تلاشی عمده را برای رأی‌دادن به پارلمان و دولت مخالف مکرون آغاز خواهند کرد؛ به نظر می‌رسد حاشیه‌های پیروزی او نسبت به پنج سال پیش، زمانی که برای اولین‌بار لوپن را شکست داد، بیشتر شده باشد.
در حادثه‌ای که می‌تواند حاکی از اتفاقات آینده باشد، پولیس یک‌شنبه‌شب به سمت تظاهرکنندگان گاز اشک‌آور پرتاب کرد. اعتراض‌های به اصلاحات «ترویج کسب‌وکار» مکرون در پنج سال اول ریاست‌جمهوری او برایش دردسرآفرین بود.
علی‌رغم نارضایتی‌های اجتماعی، این مرد 44 ساله اولین رئیس‌جمهور فرانسه در 20 سال گذشته بود که برای دومین بار پیروز شد.
متحدان اتحادیه اروپا رضایت خود را ابراز کردند و پیروزی این نامزد میانه‌رو را پس از برگزیت در سال 2020، انتخاب دونالد ترمپ در سال 2016 و ظهور نسل جدیدی از رهبران ملی‌گرا فرصتی برای نفس‌کشیدن خواندند.