پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل در نشستی حملات اخیر غرب کابل را محکوم کرد

۰۱ ثور ۱۴۰۱

اعضای شورای امنیت سازمان ملل حملات به مراکز آموزشی در غرب کابل را هولناک خوانده و آن‌را محکوم کرده‌اند.

آنان در بیانیه‌ای که امروز (چهارشنبه، ۳۱ حمل) توسط نمایندگی دایمی ناروی در سازمان ملل منتشر شده، با خانواده‌های قربانیان دیروز همدردی کرده‌اند.

منطقه‌ی هزاره‌نشین غرب شهر کابل صبح پریروز گواه سه انفجار پی‌هم بود. انفجار نخست در آموزشگاه «ممتاز» رخ داد. دو انفجار پی‌هم دیگر که گفته می‌شود ناشی از حملات انتحاری بوده، در مقابل مکتب «عبدالرحیم شهید» رخ داد. در این انفجار ده‌ها نفر عمدتاً دانش‌آموز کشته و یا زخمی شده‌اند.

اعضای شورای امنیت با ابراز نگرانی شدید در مورد پیامدهای حمله به مکاتب و امنیت دانش‌آموزان، بر حق آموزش برای همه شهروندان افغانستان تأکید کرده‌اند.

آنان در ادامه تروریسم را یکی از جدی‌ترین تهدیدها برای صلح و امنیت بین‌المللی خوانده و خواستار مبارزه با همه‌ اشکال و مظاهر آن شده‌اند.

اعضای شورای امنیت همچنین بر لزوم پاسخ‌گویی عاملان، سازمان‌دهندگان، تامین‌کنندگان مالی و حامیان اقدامات تروریستی و محاکمه آنها تاکید کرده‌اند.

آنان گفته‌اند که هرگونه اقدام تروریستی صرف نظر از انگیزه‌ی آن، در هر زمان و توسط هر کسی که مرتکب شده باشد، مجرمانه و غیرقابل توجیه است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل مجدداً بر لزوم مبارزه همه کشورها با اقدامات تروریستی، تهدیدات علیه صلح و امنیت با هر وسیله و مطابق با منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی تأکید کرده‌اند.