پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

نیکلسن

متقی: دست‌آورد زیاد داریم؛ اما غرب نمی‌بیند

۱۲ میزان ۱۴۰۱

مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه‌ امارت اسلامی طالبان در دیدار با توماس نیکلسن، نماینده‌ ویژه اتحادیه‌ اروپا  در امور افغانستان گفته است که  امارت اسلامی «دست‌آوردهای خوب» زیاد دارد، اما غرب به آن نگاه مثبت ندارد.

عبدالقهار بلخی، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ طالبان از دیدار متقی با نیکلسن و هیأت همراه‌اش خبر داده است.

بلخی، با نشر توییتی نوشته است که نماینده ویژه اتحادیه اروپا در این دیدار حمله به مرکز آموزشی کاج در کابل را محکوم کرده و آن را حمله به «افغان‌ها» خوانده است.

به نوشته بلخی، نیکلسن گفته است که اتحادیه‌ اروپا، امریکا و شرکای آن اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که کمک‌های بشردوستانه به تنهایی نمی‌تواند مشکلات اقتصادی افغانستان را حل کند، باید کارهای توسعه‌ای انجام شود.

سخن‌گوی وزارت خارجه‌ طالبان گفته است که هیأت اتحادیه اروپا با اشاره به تحریم‌ها علیه افغانستان افزوده است که «افغان‌ها نباید به‌طور دسته‌جمعی مجازات شوند، زیرا این اقدام به صلح و مبارزه با ناامنی و دست‌آوردها آسیب می‌رساند».

در این دیدار متقی گفته است حالا داعش و سایر گروه‌های مشابه در افغانستان سخت مغلوب شده‌اند و توانایی مقاومت و حمله را از دست داده‌اند؛ اما اکنون به مردم بی‌دفاع حمله می‌کنند.

او گفته است باید واقعیت‌ها را درک کرد و در پرتو آن به تعامل ادامه داد.

سرپرست وزارت خارجه‌ طالبان گفته است: «دست‌آوردهای خوب زیادی داریم که غرب به آن‌ها نگاهی مثبت ندارد و نباید آن‌ها را نادیده گرفت. باید برای تعامل مثبت و پیشرفت با یک‌دیگر، راهکاری مشخص داشته باشیم.»

طالبان پایان درگیری و تأمین امنیت را یکی از دست‌آوردهای خود می‌دانند؛ ادعایی که با ادامه حملات مرگ‌بار با پرسش مواجه می‌شود.