پربیننده ها

مارا در فیس بوک دنبال کنید

دختران

کارلسن: رفتن دختران به مکتب ضرورت آینده افغانستان است

۲۶ ثور ۱۴۰۱

ایزابل موسارد کارلسن، رییس بخش هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشری سازمان ملل یا (اوچا) با نشر توییتی، می‌گوید که دسترسی به آموزش متوسطه و عالی برای دختران و زنان هم یک مسأله حقوق بشری و هم یک ضرورت ملموس برای آینده‌ی تمام مردم افغانستان است.

کارلسن این اظهارات را امروز (دوشنبه، ۲۶ ثور) به مناسبت گرامی‌داشت از روز پرستار در افغانستان مطرح کرده است. کارلسن گفته است که دانش‌آموزان و دانشجویان امروزی داکتران، قابله‌ها، آموزگاران و انجنیران فردا هستند.

این درحالی است که رهبری ا.ا در بیش از هشت ماه گذشته به دختران بالاتر از صنف ششم به دلیل عدم طرزالعمل حضور دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم در مکاتب  اجازه‌ی رفتن را به آنها نداده‌اند.

 این در حالی است که قرار بود مکاتب دخترانه به تاریخ سوم حمل سال جاری به‌روی تمامی دختران باز شود، اما طالبان اعلام کردند که تا زمان تهیه‌ی طرح حجاب در مکاتب، دختران بالاتر از این  صنف ششم نمی‌توانند مکتب بروند.

تعطیلی مکاتب دخترانه واکنش‌های گسترده‌ای را در داخل و خارج از کشور در پی داشته است. ا.ا در حال حاضر زیر فشار جامعه بین‌المللی قرار دارند تا مکاتب دخترانه را بازگشایی کنند.